Плити вагоноперекиду Д460-690-100

Замовити розрахунок вартості
Отримати консультацію
Для того, щоб зробити замовлення, отримати консультацію або дізнатися вартість виготовлення гумотехнічних, силіконових або поліуретанових виробів, залиште контактну інформацію, і менеджер компанії УКРПРОМСЕРВІС звяжеться з Вами для уточнення деталей. ВАЖЛИВО! Мінімальне замовлення гумового профілю (шнура) від 30 кг, силіконових виробів від 10 кг.

Плити вагоноперекиду використовуються для футування розвантажувальних та приймальних бункерів. Завдяки такому підходу забезпечується захист стінок від утворення на їх поверхні льоду та впливу сипких матеріалів, що сприяє стирання стінок. Плити також захищають від налипання бруду та різних матеріалів, що перевозяться усередині виробу.

Завдяки наявності таких плит розвантаження вагона проходить досить швидко. У середньому, цей показник становить кілька хвилин, чого неможливо досягти іншим способом. При цьому дотримуються всі умови безпеки, які необхідні для роботи людей та безпеки вантажу.

Де застосовується?

Цей виріб застосовується практично у всіх сферах, де потрібно проводити розвантажувальні роботи. Сюди належить:

  • залізнична галузь, де плити знаходять застосування у вантажних вагонах;
  • під час розвантаження в портах;
  • на виробництві, де також застосовується залізничний транспорт;
  • у галузі видобутку корисних копалин;
  • на будівельних майданчиках.

Плита вагоновідкиду є універсальним засобом, що активно використовується для сучасних вантажних вагонів. Захист стін є важливою функцією при тривалих роботах з різними вантажами. Завдяки цим деталям терміни служби вагонів стають набагато більшими, оскільки вони захищаються від механічних пошкоджень, деформації та абразивного зношування.

Види плит вагоноперекиду

Основною класифікацією плит є максимальне навантаження, яке до них застосовується. Вироби виконуються із зносостійкої гуми, але в ній завжди є межа міцності. Вирізняють такі різновиди:

  1. Для мінімальних навантажень – максимальний вантаж не повинен перевищувати 50 тонн;
  2. Для середніх навантажень – максимальний вантаж до 200 тонн;